Skip To Main Content

Service Awards

The Service Awards program at Cal Poly Pomona began in 1975, although the idea was formed by Staff members as early as 1967. After many disappointments in the development of a program to honor staff employees, the Cal Poly Pomona Foundation, Inc., agreed to fund a program for both faculty and staff, and the first Service Award pins were presented at Fall Conference in 1975. Service Award pins have been awarded at each succeeding Fall Conference and it has now become traditional to present the Service Award program as a part of the Fall Conference.

Gold pins in the design of the Cal Poly Pomona seal are awarded for 10, 15, 20, 25, 30, 35, and 40 years of service. Top administrators and the University President participate in the awarding of the pins. Biographies of 30+ year recipients are requested and read at the ceremony. Gold pins in the design of the Cal Poly Pomona seal are awarded for 10, 15, 20, 25, 30, 35, and 40 years of service.

2016-2017 Service Award Recipients

40 Years of Serice

  • Glenn T MatsuiLandscape Architecture
  • Debra A. Schneck - Procurement Office

35 Years of Service 

  • Minerva Camacho - CEIS Credential
  • John R. Edlund - English & Foreign Languages
  • Aubrey H. Fine - Education
  • Deborah A. Goman - Registrars Office
  • Ana Maria Maldonado - Music
  • Mary Martinez - Payroll & Benefit Services
  • Anthony p. Mittskus - Electrical & Computer Engineering
  • Janet l. Rice - Service Support
  • Alexandrre D. Salembier - Landscape Services
  • Peter F. Yates - Music
  • Abel F. Zamora - Campus and Web Applications

30 Years of Service

  • Jamshid Armand - Physics
  • Namakkal T. Bala Krishnan - Technology & Operations Management
  • Brenda R. Burns  - Budget Services
  • Ricky D. Cass  - Acad Technician MediaVision
  • Regina M. Dravis  - Disability Resource Center
  • Gayle M. Fekete  - Theatre and New Dance
  • Dennis J. Fitzgerald  - Electrical & Computer Engineering
  • Abolhassan Halati  - Technology & Operations Management
  • Larry H. Huizar - Library
  • Rita K. Kahn - English & Foreign Languages
  • Reginald Keys - Housing-Custodial
  • Donna J. Leonard - Parking Services
  • Hong-Chuan Lin - Electrical & Computer Engineering
  • Dennis J. McDonald - Facilities Planning & Management
  • Bala K. Mudunuri - Mathematics and Statistics
  • Marie K. Nagano - Horse Unit
  • Thanh Nguyen - Computer Science
  • Thuy Diep  H. Nguyen - Library
  • Donald J. Page - Library
  • Tariq Qayyum - Engineering Technology
  • Edward L. Rocklin - English & Foreign Languages
  • Karen A. Russikoff - English & Foreign Languages
  • Karin M. Schott - Campus & Web Apps
  • Ahmad Sohrabian - Finance Real Estate & Law
  • Debbora A. Whitson - International Business Marketing
  • Richard W. Willson  - Urban & Regional Planning
  • Cheryl R. Wyrick  - College of Business
  • Glendy C. Yeh - Applications

25 Years of Service

  • Nasrollah Ahadiat - Accounting
  • James C. Bassett - Management & Human Resources
  • James J. Cesari - Engineering Dean's Office Support
  • Jennie D. Chew - Student Aid Accounting/Cashiers
  • Joyce L. Emilio - International Business Marketing
  • Shahnaz Lotfipour - Education
  • Daniel P. Manson - Computer Information Systems
  • Hong S. Pak - Accounting
  • Lara Preiser-Houy - Academic Programs
  • Leticia G. Scott - Student Services
  • Nirmal K. Sethia - Management & Human Resources
  • Tara Sethia - History
  • Wendy E. Slatkin - Art
  • William F. Sparks Jr. - Communication
  • David M. Speak - Political Science
  • Donald W. St Hilaire Jr. - CCHM Dean's Instructional Support
  • Paul Steele - Facilities Planning & Management
  • Elaine Townsend
  • Evelyn B. Tratnyek - Education

20 Years of Service

  • Sonia Rishea Atkins - Health Services
  • Nilda L. Austin -  Ombuds
  • Susan E. Baird - Philosophy
  • Wei W. Bidlack - Animal Sciences
  • Judith J. Bogdanoff-Lord - Biological Sciences
  • Lauren W. Bricker - Architecture
  • Gilbert Cadena - Ethnic & Women's Studies
  • Anna M. Carlin - Computer Information Systems
  • Teresa R. Castaneda – Environmental Design Dean's Office Support
  • Nancy A. Cervantes - Registrar's
  • David A. Cahueque - Music
  • Leticia Drapeau - Parking Services
  • Stephen Elias - English & Foreign Languages
  • Sander M. Eller - Computer Science
  • Eric P. Emerson - Administrative Apps
  • Sandra M. Emerson - Political Science
  • Phyllis A. Englert - Psychology & Sociology
  • Teresa M. Faraone - Apparel Merchandising & Management
  • Kristine Fish - Kinesiology & Health Promotion
  • Karon D. Floyd - Registrar's
  • David A. Gershman - Computer Science
  • Carol K. Gonzales - IT Projects & Support Services
  • Miguel A. Guzman - Lock Shop
  • Devon W. Hackelton - English & Foreign Languages
  • Vincent R. Hallock - Custodial Services
  • Faye Hatley - Bronco Bookstore
  • Paul B. Henson - Systems
  • Lowell E. Herr - Philosophy
  • Victoria M. Key - Communication
  • Ruriko G. Kramp-Gil - Financial Aid & Scholarship
  • Darwin Y. Labordo - Finance & Admin Services
  • Subhash R. Malakar - Mathematics and Statistics
  • Johnnie A. Marquecho - Facilities Planning & Management
  • Eric E. McDowell - Engineering Instructional Support
  • Daniel R. Mello - Paint Shop
  • Nancy A. Merlino – Agribusiness & Food Industry Management
  • Chris L. Metzger - Landscape Services
  • Alexander Pang  - Architecture
  • Rosa E. Pasos - Economics
  • Becky A. Pepping - Procurement Office
  • Ann Phong - Art
  • Renford R. Reese - Political Science
  • Ernesto G. Rodriguez - IT Systems
  • Kim M. Rubalcava - Health Services
  • Steve Saucido - Paint Shop
  • Laurie S. Starkey - Chemistry
  • Carla E. Torrence - Enterprise Apps
  • Rodolfo Valdivia Lopez - Foundation Facilities
  • Esmeralda Vazquez De Diriye - English & Foreign Languages
  • Nicole I. Wickler - CEEMast
  • Raul Zavala - Plumbing Shop

15 Years of Service

  • Virginia Aguiar - Custodial Services
  • Martha P. Aguilar - eLearning
  • Youri Agvanian - Mathematics and Statistics
  • Zekeriya Aliyazicioglu - Electrical & Computer Engineering
  • Patricia Arellano - Custodial Services
  • Theresa Arredondo-Paramo - Extended Education
  • Laura E. Ayon - English & Foreign Languages
  • Zuzana Bic - Kinesiology & Health Promotion
  • Linda F. Bisesti - Theatre and New Dance
  • Kathryn A. Byrum - Business Dean's Office Support
  • Ruth E. Carrington - Procurement Office
  • Gloria Castillo - Student Life
  • Ja Taun D. Cezere - Office of Admission & Outreach
  • Cynthia Mae Chatfield - Registrar's
  • Amy L. Cher - Student Accounting  Cashiers
  • Won S. Choi - Kellogg Honors College
  • Christopher P. Crudo - Systems
  • Irma A. Delacruz - Health Services
  • Campbell A. Dinsmore - Mechanical Engineering
  • Meijuan Dong - English & Foreign Languages
  • Donald L. Edberg - Aerospace Engineering
  • Ulus Ekerman - Engineering Dean's Office Support
  • Penelope A. Fode - Agriculture Dean's Office Support
  • Ana M. Garcia - Custodial Services
  • Nancy Garcia - Admission & Outreach
  • Marcy Elizabeth Gates - Program Management
  • Lakeisha D. Gilford - Student Life & Cultural Centers
  • Hend Gilli-Elewy - Interdisciplinary General Education
  • Amy E. Gimino - Education
  • Christina L. Gonzalez - Center for Community Engagement
  • Jose L. Gonzalez -  Admission & Outreach
  • Gloria L. Goss - Custodial Services
  • Peter S. Graves - Transportation
  • Dewey Hall - English & Foreign Languages
  • Barbara J. Harmer-Garcia - Kinesiology & Health Promotion
  • Janet B. Harms - Music
  • Kristine B. Hartney - Science Dean's Office Support
  • Joyce M. Hesselgrave - Art
  • Terrance R. Hogan - Acad Tech MediaVision
  • Luis G. Hoyos - Architecture
  • Robert D. Hutchinson - Administrative Affairs
  • David A. Hylton - Art
  • Leticia N. Infante - Custodial Services
  • Nadim Itani - Architecture
  • Fletcher F. Jordan - Public Safety
  • Gregory L. Kamansky - Athletics
  • Michael F. Karns - Service Support
  • David F. Kopplin - Music
  • Maria Kupferschmidt - Registrar's
  • Christopher J. Laasch - IT Information Security
  • Lucas E. Lanting - Academic Tech Support
  • Guadalupe Linares - Financial Aid & Scholarship
  • Juana B. Linares - Custodial Services
  • Eugene Lipovetsky - Mechanical Engineering
  • Maria J. Lopez - Custodial Services
  • Iris G. Louis - English & Foreign Languages
  • Allen Lu - Business Dean's Office Support
  • Hollie M. Lund - Urban & Regional Planning
  • Natalia Z. Lyon - English & Foreign Languages
  • Matthew S. Lynn - Public Safety
  • Ruemruk Malasarn - Athletics
  • Bruce O. Mansell - Civil Engineering
  • Grant A. Marler - Philosophy
  • Jeffrey S. Marshall - Geological Sciences
  • Marissa M. Martinez - Academic Affairs
  • Patricia Martinez - Art
  • Marie M. Maslowski - Theatre and New Dance
  • Johnny B. Mason - Custodial Services
  • Janetta M. McDowell - Rose Float
  • John C. McGarvey - Education
  • Juan A. Medina - Ethnic & Women's Studies
  • Louis Mills - Enterprise Apps
  • Rebecca V. Mills - Communication
  • Linda F. Mollno - History
  • Saeed Monemi - Electrical & Computer Engineering
  • Joann Moraga - Custodial Services
  • Maria E. Moreno - Custodial Services
  • Alexis V. Muto - Planned Giving & Corporate Relations
  • Carlos J. Navarrete - Computer Information Systems
  • Maria B. Nunez - Mathematics and Statistics
  • Jesse J. Ochoa - Utility Plants
  • Salomon Oldak - Electrical & Computer Engineering
  • Lori P. Okamoto - Administrative Desktop Support
  • Olufunke A. Oluyemi - Library
  • Mariusz Ozminkowski - Communication
  • Jann L. Pataray-Ching - Education
  • Maria G. Pena - Custodial Services
  • Marta B. Perlas - Architecture
  • Christopher D. Pina - Parking Services
  • Kelly R. Pina - Events and Special Projects
  • Laura A. Pohopien - Management & Human Resources
  • Leticia V. Preciado - Custodial Services
  • Dennis P. Quinn - CEIS Dean's Office Support
  • Stella M. Quirk - Registrar's
  • Amar Raheja - Computer Science
  • Lorena Ramirez - Custodial Services
  • Jeffrey F. Redona - Mathematics and Statistics
  • Rebecca Rivas - Academic Programs
  • Elsa Y. Rodriguez - Custodial Services
  • Maria J. Rodriguez - English & Foreign Languages
  • Tim D. Rogstad - Electrical & Computer Engineering
  • Peter W. Ross - Philosophy
  • John J. Rotunni - Engineering Dean's Office Support
  • Veronica Ruano - Custodial Services
  • Salam N. Salloum - Computer Science
  • Charlene M. Saunders - Research
  • Jill G. Shirley - Mathematics and Statistics
  • Lincoln W. Shumate Jr. - Campus & Web Apps
  • Raj K. Signh - Management & Human Resources
  • Paula M. Sosta - Disability Resource Center
  • Deanna L. Stewart - Agriculture Development
  • Kristin L. Surber - Public Safety
  • Deane Swick - Art
  • Randall J. Swift Jr. - Mathematics and Statistics
  • Jennifer M. Switkes - Mathematics and Statistics
  • Robert J. Talmadge - Biological Sciences
  • Catherine A. Taylor - Facilities Administrative Services
  • Leslie D. Taylor-Contla - Counseling & Psychological Services
  • Jennifer Taylor - ASI
  • Bonnie Thorne - Psychology & Sociology
  • Maria R. Torres - Custodial Services
  • Hyon-Chu J. Tsang - Capital Planning Support
  • Therese Turner - Human Resources
  • Kimberly M. Valade - Admission & Outreach
  • Karen E. Vaughn - Mathematics and Statistics
  • Victoria C. Vega - Library
  • Wendolyn Claire Vermeer - Library
  • Jesus F. Villegas - Carpenter Shop
  • Maria E. Vitela - Custodial Services
  • Albaro F. Viteri - Accounting Services
  • Karen A. Walker - Campus & Web Apps
  • Andrew O. Wilcox - Landscape Architecture
  • Susan E. Yates - Facilities Management
  • Menglai Yin - Electrical & Computer Engineering
  • Gilbert Young - Computer Science
  • Thomas E. Zasadzinski - Public Affairs
  • Richard J. Zimmer - Urban & Regional Planning
10 Years of Service
  • Michael A. Alvarez - Carpenter Shop
  • Tricia A. Amaro - Public Safety
  • David Amiel - Geological Sciences
  • Paul Arreola - History
  • Alvaro G. Arteaga - Academic Tech Support
  • Yehararwork Assefa - Custodial Services
  • James E. Becerra - Landscape Architecture
  • Amy Leigh - Bledsoe - Civil Engineering
  • Jorge Armando Bonilla - Administrative Apps
  • Brandon Ray Brown - Computer Information Systems
  • Stephanie L. Cabral - Facilities Admin Services
  • Gregory H. Carlton - Computer Information Systems
  • Denisa E. Chatman-Riley - English & Foreign Languages
  • Yuan Chen - Enterprise Apps
  • Ekaterina Chernobay - Finance Real Estate & Law
  • Hong-Sune Chiang - Civil Engineering
  • Kristen M. Conway-Gomez - Geography & Anthropology
  • Leslie L. Corcoran - Student Affairs Administration
  • Timothy C. Corcoran - Chemistry
  • Enrico P. Cortez - Public Safety
  • Murniz A. Coson - Political Science
  • David W. Craig - Career Center
  • Sherry Ann Daniel - Library
  • Norma E. De La Llata - Engineering Dean's Office Support
  • Julianna Delgado - Urban & Regional Planning
  • Manisha S. Desai - Accounting Services
  • Kent L. Dickson - English & Foreign Languages
  • Gwendolyn M. Dolske - Philosophy
  • Rosalba Duran - Custodial Services
  • Kevin P. Farmer - Management & Human Resources
  • Melissa A. Flicker - Art
  • William J. Foley - Accounting
  • Andrea Marlene Frontino - Academic Affairs
  • Karina Gigliotti - Research & Sponsored Programs
  • Susana Gonzalez - Payroll Services
  • Aleida E. Gordon - Human Nutrition & Food Science
  • Darren R. Gravelle - Music
  • Alexis A. Gray - Geography & Anthropology
  • Cidni L. Griffith - Mathematics and Statistics
  • Jill E. Hargis - Political Science
  • Karoline Harrison - Human Nutrition & Food Science
  • Ronald B. Heimler - Apparel Merchandising & Management
  • Trevor C. Henderson - Acad Tech MediaVision
  • Amanda Hill-House - Payroll Services
  • Nathanael Ethan Iverson - Biological Sciences
  • Erik J. Jackiw - Industrial & Manufacturing Engineering
  • Deborah A. Johnson - Apparel Merchandising & Management
  • Monica C. Kays - Engineering Dean's Office Support
  • Leticia Keenan - Psychology & Sociology
  • Erna V. Keh - Student Aid Accounting Cashiers
  • Bruce W. Kennedy - AVP Research
  • Rashid A. Khan - Geological Sciences
  • Peter D. Kilduff - Apparel Merchandising & Management
  • Kipp H. Kobayashi - Urban & Regional Planning
  • Francisco Krivan - Adminstrative Apps
  • Saraswathi R. Kumathi - Enterprise Apps
  • Jaime Landman - Project Management
  • Keith A. Lanning - Public Safety
  • Alvin K. Lappin - Biological Sciences
  • Andre L. Lawton - Human Resources
  • Myong Jae Lee - CCHM Dean's Instructional Support
  • Christine S. Lee-Song - Music
  • Juintow Lin - Architecture
  • Frederick M. Lopez - Budget Services
  • Thomas D. Luer - Music
  • ZhenXing Mao - CCHM Dean's Instructional Support
  • Gwynn A. Markle - Philosophy
  • Lorena Marquez - Student Life
  • Georgia A. Mickey - History
  • Jacqueline Miranda - Procurement Office
  • Ana L. Montes - Computer Science
  • Chili Mou - Administrative Apps
  • Elsa O. Najar - Research & Sponsored Programs
  • Anjana Narayan - Psychology & Sociology
  • Michael A. Nasab - Mathematics and Statistics
  • Theresa Navar-Rodriguez - President's Office
  • Doanvy P. Nguyen - Student Aid Accounting  Cashiers
  • Ericka A. Olguin - Innovation Idea Lab
  • Alejandra Parise - Apparel Merchandising & Management
  • Allen A. Pearlman - Health Services
  • Delfina M. Perea - Facilities Planning & Management
  • Michael J. Perez - Facilities Planning & Management
  • Norali P. Pernalete - Engineering Technology
  • Leanne Powers - Technology & Operations Management
  • Daisy V. Ratonel - Student Aid Accounting Cashiers
  • Susan L. Reese - Academic Technology
  • Sherri Reichardt - Animal Sciences
  • Amir G. Rezaei - Mechanical Engineering
  • Thomas A. Rios - Public Safety
  • Marie Elizabeth Robb - CEIS Dean's Office Support
  • Teshia Y. Roby - Education
  • Sharon W. Rocacorba - Student Life
  • Carolina Sanchez - CSHM Dean's Office Support
  • Cecilia Santiago-Gonzalez - Enrollment Services
  • Cynthia L. Sherman - Management & Human Resources
  • Julianna H. Shing - Engineering Dean's Office Support
  • Nadia Shpachenko-Gottesman - Music
  • Curtis S. Shumaker - English & Foreign Languages
  • Lise-Helene V. Smith - English & Foreign Languages
  • Christos Stathopoulos - Biological Sciences
  • Svetlana B. Stouklova - Physics
  • Adam T. Stowell - Philosophy
  • Lin Tan - Finance Real Estate & Law
  • Fang Tang - Computer Science
  • Leah Tarin - ASI
  • Keiji Uesugi - Landscape Architecture
  • Arnold Collantes Ulgado - Extended Education
  • Federico Uribe Sanchez - Plant Sciences Farm
  • Angel A. Valdes - Biological Sciences
  • Gladys L. Valdez - Health Services
  • Elsa Vitela - Custodial Services
  • Esther Vogel - English & Foreign Languages
  • John S. Wallace - International Business/Marketing
  • Raymund T. Waung - Physics
  • David B. Whipple - Civil Engineering
  • Charles White - Theatre and New Dance
  • Robin T. Wilson - Mathematics and Statistics
  • Dorinne S. Winfield - Environmental Design Dean's Office Support
  • Anne E. Wohlcke - History
  • George B. Wright - Housing-Maintenance Operations
  • Mon S. Yee - Plant Sciences
  • Erick E. Zelaya - eLearning